Ještě jsme ve válce

Vloženo: 20.09.2016, 14:47 (upraveno: 6.10.2016, 12:56)
event 06.10.2016, 11:00

Výstava 13 špičkových českých a slovenských výtvarníků, 13 komiksů nakreslených podle vyprávění 13 skutečných lidí. Zahájení výstavy 6.10.2016 v 11 hodin. Vstupní chodba knihovny.

 

 

V rámci akcí pořádaných Knihovnou Václava Štecha ve Slaném, organizační složkou obce, budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Knihovna Václava Štecha ve Slaném, organizační složka obce, nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

Komiksová kniha Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století je určená pro všechny příznivce této formy zpracování i pro zájemce o naši nedávnou minulost. Příběhy pojednávají o konfliktu konkrétních lidí s totalitní mocí a jsou pestré jako život sám – přiná-šejí vítězství i prohry, velké heroické činy i lidské slabosti a vyrovnání se s nimi.Hrdinové, které životní osud či zhoubná moc totalitního režimu vystavila přetěžké zkoušce, dokázali během jediného okamžiku obětovat pro záchranu druha nebo skupiny naprosto vše, a to aniž by sami pro sebe mohli něco získat. Věříme, že právě takový postoj je třeba neustále připomínat a při-bližovat jej především generaci mladých lidí, jejichž vlastní zkušenosti i životní podmínky se dnes zdají být od podobných oka-mžiků zlomu na míle vzdálené.
Knihu připravilo občanské sdružení Post Bellum, které zaznamenává svědectví válečných veteránů, bývalých vězňů koncent-račních táborů, politických vězňů, ale i komunistů a agentů StB a mnoho dalších pamětníků totalitní doby. Sdružení oslovilo přední české a slovenské tvůrce komiksu, vybralo ze svého archivu třináct zaznamenaných zajímavých vzpomínek a dalo vzniknout unikátnímu počinu nejen na české komiksové scéně, ale také na poli popularizace naší historie.
„Děláme vlastně prostou práci – natáčíme s pamětníky výjimečných i obyčejných událostí naší nedávné minulosti rozhovory. Záznamy pak ukládáme na internetový portál Paměť národa. Z této sbírky vznikají rozhlasové dokumenty, výstavy, knihy a v těchto dnech také komiksy. Doufáme, že příběhy zaujmou díky komiksovému zpracování i ty, kteří se o naši moderní historii příliš nezajímají,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel sdružení Post Bellum a společně s Adamem Drdou a Davidem Bartoněm také autor komiksových scénářů.
Pestré je také výtvarné ztvárnění cyklu - každý z třinácti příběhů nakreslil jiný výtvarník. Projekt je tak i přehlídkou současného česko-slovenského komiksu. „Vytipovali jsme umělce stojící na špičce současné tvorby a jsme rádi, že většina z nich spolupráci přijala,” uvedla koordinátorka projektu Jana Fantová. Výtvarníci komiksů jsou Tomáš Kučerovský, Toy_Box, Nikkarin, Vojtěch Šeda, Václav Šlajch, Jan Bažant, Miloš Mazal, Vhrsti, Martin Plško, Jiří Husák, Prokop Smetana, Petr Včelka a Branko Jelinek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakty do knihovny

home
Knihovna Václava Štecha Slaný
Masarykovo náměstí 159
274 01 Slaný
 
vedoucí knihovny: Zoja Kučerová
phone
312 522 238
phone_android
602 822 041

Provozní doba knihovny, provozní doba o Vánocích zde

  pro dospělé pro děti studovna
PO 9 - 18 9 - 16 9 - 18
ÚT 9 - 18 12 - 17 9 - 18
ST ZAVŘENO ZAVŘENO ZAVŘENO
ČT 9 - 18 12 - 17 9 - 18
9 - 18 12 - 16 9 - 18
SO 9 - 12 ZAVŘENO 9 - 12