Ještě jsme ve válce

Vloženo: 20.09.2016, 14:47 (upraveno: 6.10.2016, 12:56)
event 06.10.2016, 11:00

Výstava 13 špičkových českých a slovenských výtvarníků, 13 komiksů nakreslených podle vyprávění 13 skutečných lidí. Zahájení výstavy 6.10.2016 v 11 hodin. Vstupní chodba knihovny.

 

 

Komiksová kniha Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století je určená pro všechny příznivce této formy zpracování i pro zájemce o naši nedávnou minulost. Příběhy pojednávají o konfliktu konkrétních lidí s totalitní mocí a jsou pestré jako život sám – přiná-šejí vítězství i prohry, velké heroické činy i lidské slabosti a vyrovnání se s nimi.Hrdinové, které životní osud či zhoubná moc totalitního režimu vystavila přetěžké zkoušce, dokázali během jediného okamžiku obětovat pro záchranu druha nebo skupiny naprosto vše, a to aniž by sami pro sebe mohli něco získat. Věříme, že právě takový postoj je třeba neustále připomínat a při-bližovat jej především generaci mladých lidí, jejichž vlastní zkušenosti i životní podmínky se dnes zdají být od podobných oka-mžiků zlomu na míle vzdálené.
Knihu připravilo občanské sdružení Post Bellum, které zaznamenává svědectví válečných veteránů, bývalých vězňů koncent-račních táborů, politických vězňů, ale i komunistů a agentů StB a mnoho dalších pamětníků totalitní doby. Sdružení oslovilo přední české a slovenské tvůrce komiksu, vybralo ze svého archivu třináct zaznamenaných zajímavých vzpomínek a dalo vzniknout unikátnímu počinu nejen na české komiksové scéně, ale také na poli popularizace naší historie.
„Děláme vlastně prostou práci – natáčíme s pamětníky výjimečných i obyčejných událostí naší nedávné minulosti rozhovory. Záznamy pak ukládáme na internetový portál Paměť národa. Z této sbírky vznikají rozhlasové dokumenty, výstavy, knihy a v těchto dnech také komiksy. Doufáme, že příběhy zaujmou díky komiksovému zpracování i ty, kteří se o naši moderní historii příliš nezajímají,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel sdružení Post Bellum a společně s Adamem Drdou a Davidem Bartoněm také autor komiksových scénářů.
Pestré je také výtvarné ztvárnění cyklu - každý z třinácti příběhů nakreslil jiný výtvarník. Projekt je tak i přehlídkou současného česko-slovenského komiksu. „Vytipovali jsme umělce stojící na špičce současné tvorby a jsme rádi, že většina z nich spolupráci přijala,” uvedla koordinátorka projektu Jana Fantová. Výtvarníci komiksů jsou Tomáš Kučerovský, Toy_Box, Nikkarin, Vojtěch Šeda, Václav Šlajch, Jan Bažant, Miloš Mazal, Vhrsti, Martin Plško, Jiří Husák, Prokop Smetana, Petr Včelka a Branko Jelinek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poslední články v rubrice

Nejpoužívanější štítky

akce angličtina besedy bookstart čítálek čtení děti dobrovolník hry ICM jazykový koutek knihy pobočka na dolíkách předčítání senioři soutěže tipy na čtení tvoření zábava zpravodaj
facebook icon twitter icon google+ icon

Kontakty do knihovny

home
Knihovna Václava Štecha Slaný
Masarykovo náměstí 159
274 01 Slaný
 
vedoucí knihovny: Zoja Kučerová
phone
312 522 238
phone_android
602 822 041

Provozní doba knihovny

  pro dospělé pro děti studovna
PO 9 - 18 9 - 16 9 - 18
ÚT 9 - 18 12 - 17 9 - 18
ST ZAVŘENO ZAVŘENO ZAVŘENO
ČT 9 - 18 12 - 17 9 - 18
9 - 18 12 - 16 9 - 18
SO 9 - 12 ZAVŘENO 9 - 12